Маж и жена повратници на Косово убиени во нивната куќа


Претседателот на Општината Урошевац Милан Јанјиќ потврдил дека вчера дека претседателот на селото со повратници Талиновац, бил убиен во својот дом.

Телата на Милован Јевтиќ и неговата жена ги нашол соседот кој дошол да ги посети во нивната стара семејна куќа која се наоѓа изолирана надвор од селото.

Жената допатувала во Косово пред само неколку дена. Еулекс и косовската полиција ја блокирале куќата и не пуштаат никого внатре, изјавил Јаниќ за Ким радио.

Побарано е преостанатите 5 српски семејства да бидат евакуирани во Штрпце. Но полицијата ги одбила велејќи дека има полиција во селото и нема за што да се грижат

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1