Месечината е во опаѓање- еве што да правите овој период


После Полната месечина, почнува фазата на опаѓање преку младата Месечина, се додека целосно не исчезне од хоризонтот на три ноќи. Тоа се нарекува фаза на опаѓање, а за човекот е многу вредна затоа што тогаш нашето тело има тенденција да се прочисти и да ги исфрли токсичните супстанции од себе.mesecina krvava

Италијанските научници Марта Eрбa, Џанлука Ранчин и Даниел Вентруоли во книгата „Од Месечината до Земјата“, откриват многу тајни на природниот сателит на Земјата, тврдејќи дека Месечината има огромно влијание врз се што е на Земјата, но дека модерните цивилизации тоа го игнорираат, иако сите стари народи во различни делови на нашата планета животот го координирале според лунарниот пат.

Според нив, оваа фаза може многу да ни помогне во здравјето.

Eфектoт  на Месечината се зголемува како што се доближуваме до фазата на млада Месечина, па ако сакате да ослабите, да го прочистите телото од токсини, да го отстраните целулитот или стресот, најповолен период е токму кога Месечината се намалува.

Во текот на овие 14 дена билните чаеви, масажите, дренажата и детоксикацијата имаат посилен ефект, а диетата е поуспешна, бидејќи мастите се топат побрзо.

Луѓето кои имаат проблеми со алергии, особено треба да обрнат внимание на лунарниот календар. Чистењето на постелата од паразити или перењето на облеката која содржи алергенси е најдобро да се прави во оваа фаза, бидејќи микроорганизмите и штетните материи полесно се отстрануваат

И хирурзите знаат дека во оваа фаза пациентите помалку крварат и лузни побрзо исчезнуваат, па ова е идеално време за отстранување на брадавици и бенки, како и за чистење на лицето.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1