Модни ѕвезди со факултетски дипломи


Иман студирала политички науки на Универзитет во Најроби. Таа зборува и пет јазици, арапски сомалиски, италијскани, француски и англиски.

Манекенката Тајра Бенкс во 2011 година се запишала на деветонеделен курс за менаџери на Универизтето Харвард и во 2012 година доби диплома. На манекенката предметот финансии и бил особено тежок.

Синди Крафорд добила стипендија за да студира хемија и инжинеринг во ,,Северозападниот,, Универзитет но целосно го напуштила факултетот и му се посветила на манекенството.

Кој има диплома меѓу дизајнерите и модните фотографи

Мјуча Прада студирала на политички науки на Универзитет во Милано. Три години откако дипломирала познатата дизанјерка и докторирала.

Ралф Лорен запишал факултет за работни студии во Њујорк, но по две години се откажал. Две години и служел на американската војска и во 1967 година ја отворил својата прва продавница каде продавал вратоврски со ознаката ПОЛО.

Том  Форд на 16 години се запишал на историја и уметност на Универзитет во Њујорк. По две години ги прекинал студиите и целосно се посветил на глумата и Тв рекламите. Но подцна се запишал на архитектура на приватна академија  за дизајн.

Вера Ванг, е позната по своите раскошни венчаници. Студирала историја и уметност на Универзитет во Париз, а дипломирала на уметничката академија Сара Лоренс

Модниот фотограф Ени Либовиќ, е познат по своите слики за списанието Венити Фер, а студирал сликарство на Уметничката академија во Сан Франциско.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1