Tag Archives: fakultet

Кривична за интонирањето на албанската химна во Тетово

Јавното обвинителство започна истрага, а ќе се поднесат и кривични пријави за интонирањето на албанската химна во универзитетот во Тетово на првиот академски ден. Интонирање на химна на странска држава во државен универзитет кој се финансира со парите на македонските граѓани, е кривично дело и виновните ќе си сносат одговорност.

______________________________________________________________________________________________________

Во која држава е Тетово? Со химната на Албанија стартувана академската година

Академската година на Државниот универзитет во Тетово започна со интонирање на химната на Република Албанија, пренесува Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Грабеж на Филолошкиот факултет – зголемени цените

Студенти од Филолошкиот факултет реагираат. Факултетот донел нови правила за студирање, за кои студентите обвинуваат дека ќе им ја зголеми цената на студирањето.

______________________________________________________________________________________________________

Модни ѕвезди со факултетски дипломи

Иман студирала политички науки на Универзитет во Најроби. Таа зборува и пет јазици, арапски сомалиски, италијскани, француски и англиски.

______________________________________________________________________________________________________

Резултати од уписи на Факултетите во Македонија

    Факултетите во Македонија ги објавија резултатите од уписите на нови студенти во академската 2012 – 2013 година. Комплетниот список на резултати го објави факултети.мк, можете да го погледнете ОВДЕ

______________________________________________________________________________________________________

Факултет во Германија го тужи студентот дека пребрзо студирал

Студент од Германија за успехот кој го имал во учењето е награден со тужба од својот факултет. 22 годишниот Марсел Пол од местото Арнсберг успеал да положи 60 испити за само 20 месеци на приватниот факултет за економија и менаџмент во Есен.

______________________________________________________________________________________________________

Масоните градат факултет во Белград

Масоните на средбата во Bелград минатиот месец одлучиле да финансираат и изградат универзитет.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Деканот на електро нашол марихуана во саксијата на влезот на факултетот

Деканот на Факултетот за електротехника и информациски технологии, Миле Станковски, пронашол растение марихуана како слободно расте на факултетот, пишува Нова Македонија повикуваји се на извори од порталот Бисерко кои ги снимиле фотографиите од марихуаната.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1