Масоните градат факултет во Белград


Масоните на средбата во Bелград минатиот месец одлучиле да финансираат и изградат универзитет.

400 делегати се согласија, a големиот мајстор Владимир Марковиќ рече дека професори и предавачи ќе бидат српски Масони и браќа од странство, една од нивните мисии ќе биде да обезбедат стипендии за студентите, а потоа и работа.

Планот им е да направат комплетен комплекс, универзитетска зграда како интернат. Планот за завршување е 2017 година, пишуваат српските медиуми, пренесува факултети.мк.

” да ги едуцираме слободните ѕидари, да се подигне квалитетот на образованието во Србија и да го спречиме ” одливот на мозоци “во светот. Сфативме дека слабостите во образованието е една од главните причини за неединство на српската масонерија. Ние сакаме штоподобро се едуцираат младите луѓе и да го реализираме процесот на обединување на српските Масони”, рече Марковиќ.

Најпрво планираат да работат во изнајмени простории.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1