На Балканот лето – во Австрија снег до колена


Додека на територијата на нашата земја и во соседството, луѓето уживаат во пролетни температури, регионот на Алпите е зафатен од голема бура која што во Австрија донела и ниски температури, силен ветар и снежна покривка од половина метар.

Снегот предизвикал и сообраќаен хаос во западниот дел од државата, на големо изненадување на неподготвените возачи. Така, неколку возила останале заглавени на патиштата, улиците морале да бидат затворени, а бројни домови останале без електрична енергија.

Покрај Австрија, снегот го покрил и швајцарскиот и францускиот дел од Аплите, а под снежна покривка е и германската Баварија. Температурите се спуштиле до минус шест, а според прогнозите на метеоролозите, снежните врнежи би требало да престанат во недела, кога ќе бидат заменети со врнежи од дожд.

sneg-avstrija-sn-03

sneg-avstrija-sn-02

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1