Надал се повлече од Олимијадата во Лондон


Најдобриот шпански тенисер, Рафаел Надал, се откажа од настапот на Олимиските игри во Лондон, откако изјави дека не се чуствува во најдобра форма и сакал да им остави простор на своите колеги, кои според него се подобро подготвени од него.

„Не сакам да бидам себичен и сакам да им оставам простор на оние мои колеги кои што се подобро подготвени од мене да се покажат на Олимпијадата. Многу ми падна тешко што нема да можам да го носам шпанското знаме на отворањето. Се обидов да ги забрзам подоготвките, но попусто. Донесувањето на оваа одлука беше еден од моите најтажни моменти во мојата кариера“, изјави освојувачот на златото од претходните игри кои се одржаа во Пекинг во 2008 година.

Share Button

Tags: , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1