Нема Македонец за живот на Марс – еве дел од оние кои никогаш нема да се вратат на земјата (Видео)


Холандската фондација „Марс Оне“ во септември имаше повеќе од 200.000 кандидатури за проектот- телевизиско ријалити шоу програма на црвената планета, со цел до 2025 година да се насели Марс без можност за враќање на Земјата.

144512777352c57ef7ce7eb494830145_origФондацијата, по испитувањето избрала 1.058 лица, меѓу кои 586 мажи и 472 жени, со просечна возраст од 35 години, а меѓу избраните нема ниту еден од Македонија.

Сара Дајректор е една од избраните – таа е дизајнер на ентериери од Филаделфија и се очекува до 2025 да биде еден од жителите на марс – и нема да се врати на земјата 

Бев толку возбудена кога го видов маилот дека сум одбрана, скокав по собата и вриштев – изјавила Сибел Силверфиникс која исто така влезе во потесниот круг

 На Марс оди и Брајан Хенсон – еден од сопствениците на козметичката компанија Тијарас од Ново Мексико.

Од „Марс Оне“ за сега издадоа само кратко соопштение за новиот, потесен круг.

mars-mnn„До 2015 година, меѓу шест и десет екипи со по четири лица ќе имаат подготовки за заминување“, соопшти фондацијата и додаде дека најпрво ќе ја испрати најдобро подготвената екипа која треба на лице место да пронајде извор на кислород, вода и да започне да одгледува храна.

Другата екипа ќе биде испратена во 2018 година.Целиот проект на фондацијата чини повеќе од шест милијарди долари.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1