Нема струја и вода – Руски град целосно замрзна (Видео)


Рускиот град Дудинка, во Сибир, се најде заробен во лед откако во средината на јануари, во текот на бура, пукнала водоводна цевка.

mraz grad

Со оглед на тоа дека во градот моментално владеат температури од минус 20 до минус 40 степени Целзиусови, водата кога тогаш се излеала  на улиците веднаш замрзнала.

Како што пренесуваат електронските медиуми, во ледот останале заробени патишта, автомобили, но и луѓе кои живеат на приземјето, и сега не можат да излезат од своите куќи.

grad-santa-leda-sibir-foto-printscreen-yt-1422525652-612070

Во градот во кој живеат околу 20 000 лица, е прогласена вонредна состојба.

Населението во моментот нема ни струја ни вода.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1