Нова фобија – номофобија! Страв да не снема сигнал или батерија на мобилен


По низата бизарни фобии кои стануваат се попоуларни во светот, но и кај нас, се појави нова фобија. Номофобија.

Според психолозите оваа болест ја добиваат луѓето кај кои се јавува страв и паника да не го изгубат мобилниот телефон, да не останат без батерија или кредит. Според психијатрите оваа болест се лечи со психотерапија, а прв пат се појавила во 2007 година и тоа не само кај млади, туку и кај постари луге.

Во моментот кога од некоја причина не можат да користат мобилен телефон тие луѓе се во состојба да изгубат контрола, да добијат напад на паника или да станат анксиозни, а некои одат и дотаму што мислат дека нема да имаат живот без мобилен телефон.

Помеѓу бизарните фобии во светот се наоѓаат и

Коумпоунофобија – страв од копчиња
Консекоталеофобија –  страв од стапчиња за јадење
Херматофобија – страв од пари
Софофобија – страв од учење
Отпамолфобија – страв од отворање очи
Мемофобија – страв од губење на сеќавања/спомени

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1