Од денес наместо до 19 часот алкохол ќе се продава до 21 часот


Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од први мај до крајот на септември.

Алкохолните пијалоци од денес во трговските објекти ќе се продаваат од 6 до 21 часот, наместо до 19.alkoholni-pijaloci-VP-4

Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од први мај до крајот на септември.

Забраната за продажба на алкохол на бензинските пумпи и на малолетници и понатаму останува.

За оние кои нема да го почитуваат законското решение предвидени се санкции – забрана за вршење дејност и парична казна до 5.000 евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1