Опомена за родителите – ова не се гумени бомбони – ова е нова дрога во училиштата


Во училиштата во Германија деновиве е откриена нова дрога во вид на гумени бонбони јаготки која дилерите им ја даваат на децата. Но, за многу брзо време може да дојде и кај нас. Оваа дрога се нарекува јагода квик или јагода мет, мириса на јагода, а личи како гумени или желе бонбони. Внимавајте!!!

gumene-bombone-jagoda-600x412Оваа дрога е кристал мет со вкус на јагода и има смртоносни последици. Ова е еден од најгрдите, но најбрзи патишта до смртта, велат оние кои ги виделе последиците од нејзиното дејство. А целна група на дистрибутерите се токму тинејџерите.

Кристал мет е синтетичка дрога, а бројот на зависници од неа расте од ден на ден. Таа се нарекува уште и „кокаин на сиромашните“, а предизвикува психички и физички пореметувања кај оние што ја земаат, но многу е пострашна од кокаинот, зашто делува на мозокот и централниот нервен систем.

Зависниците почнуваат да пропаѓаат физички, им се јавуваат пликови по целото тело, а голем број од нив се заразуваат и од ХИВ.

article-2589612-1C9273CD00000578-504_634x455

droga jagotkiСпоред последните пишувања, оваа смртоносна дрога се продава и прав со вкус на чоколадо, па на прв поглед не може да се направи разлика меѓу неа и какаото, на пример.

Грижи се за себе, за своето здравје, ако некој ти понуди гумени бонбони јаготки одбиј го. И раскажи им на другарите за новата опасност со која може да се соочат!

Чувајте си ги децата: Смртоносната дрога „сол за капење“ лесно се купува на интернет
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1