Осум години од убиството на Маја – не сакам да умрам пред да го видам убиецот на моето дете


Родителите на убиените Маја Гостиќ(20), Тања и Слободан веќе осум години на Света Петка одат на гробиштата во Орловач, каде им е погребано чедото.

На несреќното девојче и пресудил непознат убиец кој во 2007 година влегол во станот, и покрај неа ги убил и Зоран (480, Драгица 943) и Жељко 922). Четирите мртви тела ги пронашол семејниот пријател кој веднаш повикал полиција. Во станот тогаш птонашле 54 чаури.ifewqfoiwragiteh

– Пред да умрам, би сакала да дознаам кој му пресуди на моето дете. Годините минуваат, а случајот за убиството на четирите невини луѓе се уште не е решен. Повремено одам до полиција, се распрашувам, ги потсетувам на мојата Маја. Веќе знам и што ќе ми одговорат, но сепак сеуште имам надеж дека мојата посета ќе ги натера повторно да ги преиспитуваат доказите, раскажува за Ало. рс Тања Гостоќ, мајката на убиената  Маја.

нејзината ќерка била во врска со Жељко и тој ден отишла кај него и кај неговите родители Драгица и Зоран Обрадовиќ  во нивниот нов стан, во кој тогаш се доселиле. Вечерта на Света Петка во домот им влегол човек на кого врата му отворила Драгица. Таа го пзонавала мажот кој им пресудил.

– Обдукцијата покажа дека на мојата Маја и било пукано двапати во глава. Куршумите биле од две различни оружја и мислам дека убиецот имал соучесник.  Тројцата биле изрешетени по целото тело – додава несреќната мајка на убиената девојка, која верува дека убиецот не знаел дека во станот ќе биде мојата Маја.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1