Откриена нова масовна гробница во БиХ


Во местото Мишевиќи, во близина на Хаџиќ откриена е нова масовна гробница во која се претпоставува дека се закопани Бошњаци убиени во 1992 година.

На местото присуствуваат семејствата на убиените а есхумацијата ја раководи Обвинителството на БиХ.

Масовната гробница се наоѓа покрај пат, на неколку стотина метри од населбата, а посмртните останки се пронајдени на длабочина од 30 сантиметри.

 

Share Button

Tags: , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1