Ова е пилотот на воениот авион кој загина во несреќата кај Ковачица


Во падот на воениот авион Супергалеб Г-4 утрово во Ковачица, се катапулитурале двајцата пилоти, но за жал, пилотот Роберт Калоци (49) починал. Другиот е тешко повреден и префрлен на ВМА.

Итната помош е на лице место, а пилотот кој е во тешка состојба пренесен е на ВМА. За жал, Калоци веќе бил мртов и дежурната екипа можела само да констатира смрт.

Калоци зад себе ја оставил сопругата Снежана и синот Марко (25).

Надлежните органи се наоѓаат на местото на несреќата и истрагата е во тек.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1