Патино: Асанж е осомничен врз основа на еден скинат кондом


Асанж е осомничен во Шведска врз основа на еден скинат кондом, тврди министерот за надворешни работи на Еквадор, Рикардо Патино, кој ги отфрла шведските обвиненија против основачот на „Викиликс“ за силување и сексуално напаствување.

Шефот на еквадорската дипломатија не соопшти дали на Асанж ќе му биде одобрен азил.
– Лично сметам дека ова е смешно, рече Рикардо Патино на прес-конференција, јави Шведската телевизија СВТ.
Асанж се наоѓа во Амабасадата на Еквадор во Лондон и има поднесено барање за азил во таа латинскоамериканска земја.

Љубиша Владимиров

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1