Писателката Исидора Бјелица оставена на божја воља – нема веќе пари и го прекинала лекувањето


,,Со оваа дијагноза умираш, 365 дена. Чекањето на смртта е полошо отколку самата смрт.,,

Писателката Исидора Бјелица, која се соочува со малигна болест, поради недостиг на финансиски средства мораше да го прекине лекувањето во Швајцарија и да продолжи да се лекува со алтернативна медицина во Белград, каде што и помага лекар, кој сака да остане анонимен.isadorabjelicabolna240

Иако нејзиното физичкото здравје се влошува, нејзината психа се зајакна кога го посети своето родно Сараево, каде отиде за прв пат по дваесет и девет години.

“Љубовта е единствената смисла на овој свет. Паѓам до дното а потоа добивам инфузија на љубов од мојот сопруг, деца, читатели, пријатели, и ми даваат сила да продолжам со биткатс. Тоа е страшно, луѓето умраат еднаш, а со оваа дијагноза умираш, 365 дена. Чекањето на смртта е полошо отколку самата смрт. Искрено, мислам дека ме спасува моето уметничко лудило и црн хумор, бидејќи ова човек нормален не може да ги издржи, а тоа не полуди, вели Исидора.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1