По 2.300 ЕВРА за секој граѓанин, без разлика дали е вработен или не!


За шест месеци Швајцарците излегуваат на референдум – верувале или не, ќе гласаат за предлог според кој секој возрасен граѓанин, вработен или не, од државата ќе добива фиксен месечен доход.

pari evra 1 Основниот фиксен месечен доход ќе изнесува 2.500 франци (околу 2.300 евра) за возрасни лица, а пензионерите и децата ќе добиваат нешто помала сума.

Оваа мерка има за цел да им овозможи на граѓаните да се посветат на нештата кои навистина ги интересираат, наместо да размислуваат како да ги задоволат своите финансиски потреби.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1