Поради бактерија која го јаде месото остана без раце и нозе – младата Ејми сепак вели го сакам животот


 

Aimee Copeland, младата девојка која на езеро во Америка се зарази со бактерија која го јаде месото, успеа да ја победи болеста.

Сепак цената што ја плати е ампутирани двете раце и нозе.  

Нејзиното опоравување е вистинско чудо, бидејќи кога оваа бактерија ќе навлезе во телото се шири низ крвотокот и епилогот е најчесто смрт.

Прашана дали имало моменти кога не сакала да преживее со оглед на фактот дека била консултирана за сите ампутации, ејми изјавила

” Го сакам животот – сега дури и повеќе,,

Copeland, 24, се зарази во близина на езерцето на реката Tallapoosa пред 4 месеци целата нога и била темно сина, а од бактеријата не можела ниту да зборува.

Штом е примена во болница ампутирана и е едната нога, но бактеријата била навлезена подлабоко во некзиното тело. Набрзо и помодрела и другата нога и двете раце.

” Татко ми ми ги покажа рацете – беа модри, реков само во ред, направете го тоа што се мора.,,

Не сака да ја гледаат како инвалид. Се прилагодувам на новиот начин на живот, куцам пораки со носот, мијам заби со четка закачена за мојата рака, вели храбрата Ејми чија приказна го потресе светот.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1