Потврда на пророштвата на Ванѓа: Не можевме да имаме деца, а тогаш таа го впери прстот кон нас и рече…


Баба Ванѓа е најпознатиот пророк на овие простори. Нејзините пророштва и ден денес се прераскажуваат и се потврдува нивната вистинитост. Кај неа доаѓале сите, а обичните луѓе биле нејзината најверна публика.baba vangja322

Таа секогаш им давала надеж и им помагала во најтешките моменти, со својата благост и зборови на утеха.

-Дојдовме пред куќата  на Ванѓа, а глетката не избезуми. Човек врз човек. Некои седеа по земја, бидејќи не можеа да го дочекаат својот ред да влезат кај пророчицата- се присетува жена од Македонија која ја посетила Ванѓа со мажот во седумдесетите години.

Докторите им рекле дека никогаш нема да имаат деца, но нив не ги напуштала вербата.

-Беше лето, а температурите се повеќе ги заморуваа луѓето кои чекаа. Сепак никој не сакаше да ризикува и да се тргне од редот. Којзнае кога повторно би добиле можност да и се доближат на Ванѓа. Чекаа со часови, а некогаш и преспиваа само да ја видат пророчицата- сведочи жената.

Таа била упорна во чекањето, иако нејзиниот сопруг не верувал во моќите на баба Ванѓа.
– Тоа се глупости, не ми паѓа на ум да одам кај таа Бугарка- рекол сопругот, пишува 24сата.хр.

Сепак дошле. Ванѓа посебно била остра кон оние кои се сомневале во неа. Излегла од куѓата и се обратила на парот.

-Го впери прстот во мојот сопруг, а собраниот народ се заледи. По цел пат ме пцуеше. Срам да ти е. Зошто си дошол ако не веруваш?Одговорот на прашањето е:Не, нема да имате деца!Нивната судбина нависитна била зацртана. Никогаш не добиле деца.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1