Приказна која буди надеж: Што пишувало на прстенот кој ја носел најмоќната порака на светот


Тој напис требало да му помогне на кралот во тешките моменти и секогаш да  му биде потсетник кога времињата се лоши.

Вистинита приказна или легенда – како и да е, таа во себе пренесува важна порака дека во животот никогаш не треба да се откажуваме и дека секогаш постои надеж.prsten

Еднаш еден крал ги собрал своите мудреци и им наредил да направат прстен на кој требало да гравираат напис со најмоќна порака на светот.

Тој напис требало да му помогне во тешките моменти и секогаш да му биде потсетник кога времињата се лоши.

Мудреците долго размислувале што да гравираат, а кога на крајот прстенот бил готово, на него пишало : И ТОА ЌЕ ПОМИНЕ.  

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1