Прогласена вонредна состојба во Брисел


Градоначалникот на квартот Моленбек во Брисел нареди вонредна состојба, јавија локални медиуми.

Жителите на квартот не смеат да излегуваат од своите домови или да пристигнат во нив ако се надвор.03-brisel-napad

Во општината се подготвени услови луѓето да бидат засолнати времено.

Причина е антитерористичката операција во квартот каде претходно беше уапсен единствениот преживеан во ноемвриските напади во Париз, терористот Салах Абделслам. Полицијата се подготвува да упадне во објект каде се наоѓа негов соучесник, јавуваат бриселски медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1