Прво бебе со 2 татковци без мајка


Бебето Тобиас кое е родено од сурогат мајка во Индија, е првото бебе на светот кое во матичната книга на родени во Буенос Аирес, Аргентинае заведено со двајца татковци, а без мајка.

Досега повеќе бебиња беа заведени со две мајки, но ова е прв случај бебе во официјалниот документ да има двајца татковци. Службите за матична евиденција прво не сакале да го прифатат барањето на хомосексуалната двојка, но откако адвокатскиот тим им запретел со тужба повикувајќи се на законот за недискриминација, институциите прифатиле.

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1