Рибар оставил девојче да се удави во Тиса – не мрднал со мал прст


10 годишната Жанет Фачол од Нови Кнежевац се удави во реката Тиса играјќи си со својата другарка. Во еден момент девојчето изгубило рамнотежа и паднала во реката и потонала.

На местото имало и рибар кој иако другарката го молела за помош не мрднал со малиот прст.

,, Детето ми отиде со 3 години постарата другарка, жанета беше непливач и кога сакала малку да се излади изгубила рамнотежа и паднала. Другаркаи се обидела да ја дофати но не успеала,, раскажува мајката на удавеното девојче.

Михаил Макра татко на другарката на Жанет раскажал дека неговата ќерка уплакана и во паника дотрчала дома и неможела да се смири за да им каже што се случило. Подоцна девојчето раскажало дека го преколнувала рибарот, но тој не изреагирал нити пак се обидел да и помогне на малечката што се давела.

,, Во непосредна близина бил постар човек, рибар, ловел риба. Девојчето го опиша, но кога стасавме на реката го немаше си заминал – каков човек е тоа да не стори ништо, а пред очи да му се дави 10 годишно девојче,, изјавил Макра
Случајот сега го истражува и полицијата.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1