Руската војска по грешка гаѓала во училиште!


Човечки е да се греши, но ова е катастрофална утка. Наместо во скривница на бунтовниците, руската војска по грешка гаѓала во училиште.

Првично било соопштено дека инцидентот се случил за време на воена вежба, но подоцна Министерството за одбрана информирало дека во тоа подрачје немало никакви воени маневри.
Во вооружените престрелки со исламските бунтовници, руската воена единица ги згрешила координатите, со минофрлач погодила училиште во Дагестан. За среќа причинета е само материјална штета.
Водачот на единицата ги дал погрешните насоки, се вели во извештајот за инцидентот.

Tags: , ,

Александар Ѓурчески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1