Сакате гумени бомбони – тогаш не читајте од што се направени


Дали  знаете од што се направени всушност гумените бомбони. Би ги сакале ли толку кога би знаеле дека нивната сјајна обвивка се прави од изметот на бубачката која се вика Лак?

gumeni-bomКондиторската глазура која се вика Шелак е исто така направен од смолата која ја излачува бубачката Лак, староседелец на Индија и Тајланд.

Смолата се преработува во снегулки потоа се раствора во дехидриран алкохоли со тоа се добива течен премаз, кој потоа се прска по бомбоните, но се употребува и како лак за паркет и намештај. Овој премаз на Шелак исто така се прска и по јаболката во продавниците.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1