Шест факти за Џенифер Кулиџ, мајката на Стифлер


Оваа актерката која денеска полни 51 година глумеше во огромен број на филмови и комични телевизиски серии, но за фановите на „Американска пита“ таа секогаш ќе биде посакуваната „Мајка на Стифлер“.

Улогата во „Американска пита“  и помогна во градење на статусто на жена која знае да глуми но според неа таа улога и помогнала и да има поголем број на додворувачи.

По првиот дел на „Американска пита“  хит од 1999 година, Кулиџ ги покажа своите таленти во “Legally Blonde”, и “Сексот и градот”. Но нејзиниот живот надвор од “Американска пита” е исто толку интересен колку и во филмот.

Еве шест работи кои не сте ги знаеле за секси мајката на Стифлер.

1. Таа глумела во “Seinfeld”
Во интервју за весникот „Atlanta Journal-Constitution“ Кулиџ изјавила:  “Таа една минута во која бев во таа серија беше доволна за да ми се отворат вратите во Холивуд“ .
2. Таа обожава да глуми го комедии
Пред да стане голема филмска и ТВ ѕвезда, Кулиџ работела во Groundlings групата која работи со студенти кои сакаат да станат комичари. Во оваа група членувале и Вил Фарел и Крис Катан.
3. Одлична е во стенд-ап комедиите
Кулиџ се уште прави стенд-ап комедии низ Америка. “Овој вид на комедии се малку поексплицитен вид на работа. Зборувам за чудни работи, на пример за тоа дека денеска момчињата кажуваат кога сакаат да се интимни со девојка, зборувам за секс, зборувам за тоа како е да си без момче.  Холивуд е навистина чуден “

4. Две нејзини куќи беа уништени од ураганот Катрина
Месеци пред ураганот Катрина да уништи голем дел од регионот на Персискиот залив во 2005 година, Кулиџ купи две куќи во Њу Орлеанс.

Куќите, вели таа, биле прилично скапи. Една од нив била во францускиот кварт,-единствената куќа која била разнесена во тој кварт била нејзината, а другата куќа била во Lower Garden District и за среќа била уништена, но не и поплавена.  И покрај тоа, Кулиџ вели дека се уште планира да се пензионира во Њу Орлеанс, градот кој многу го сака.

5. За малку не стана “очајна домаќинка”.
Кулиџ за малку не ја доби улогата на Линет Скаво во “Очајни домаќинки”. Работа на крајот отиде во рацете на Фелисити Хофман, но таа се опорави со закрепна брзо, глумејќи во серијата на Метл ле Бланк “Џои”.


6. По улогата на мајката на Стифлер, животот и станал поинтересен
Во едно интервју со САД денес, Кулиџ изјавила: “Фала му на Бога за мајката на Стифлер. Не знам дали животот ќе беше толку интересен да не глумев во тој филм.  Како Улогата за тоа како жена без момче ги користам придобивките од улогата на мајката на Стифлер. Улогата во која таа е заинтересирана за помладо момче очигледно ги инспирирала младитеда и пријдат на Кулиџ.Таа вели:  “Никогаш не сум сама и никогаш немам некој на моја возраст. Секогаш се млади момци.”

Tags: , , , ,

Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1