Сирија влезе во граѓанска војна


Сите приоди кон и во главниот град Дамаск се блоирани, сириската армија со тенкови влезе во центарот на градот каде се стационирани бунтовниците.

Меѓународниот црвен крст соопшти дека конфликтот прераснува во граѓанска војна.  Обединетети нации побараа од претседателот Башар ал Асад да не употребува тешко вооружување во населените места. ОН гја обвинува владеачката страна, но им се спротиставува Русија која ги обвини западните земји за уценување на Сирија и предлагаат петиција за да се сопре воведување на санкции кон Дамаск.

16.24 – три силни експлозии одекнале во населбата Midan. Војската ги затворила сите приоди кон градот. Автопатот кои води до аеродромот е затворен, сите летови се преусмерени.

13.45 – Мароко го протера сирискиот амбасадор – Дамаск возврати го протера амбасадорот на Мароко.

13.03 – тешки оклопни возила влегоа во Дамаск – трае престрелка меѓу бунтовниците и војската.

11.52 – на страната на бунтовниците пребега генералот Adnan Siliu, поранешен шеф на асадовиот програм за хемиско наоружување.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1