Tag Archives: sirija

Видео: Војник е, а има само 8 години – детството во Сирија

Осумгодишниот Ахмед е син на сириски бунтовник, а камерата го забележа неговото стражарење на барикадата во градот Алепо. Неговите фотографии и видео снимката се објавени во бројни светски медиуми, како драстичен потсетник на дехуманизацијата на природата на војната. „Дојдов овде да им помогнам на вујко ми и неговите пријатели, бидејќи немам друг избор. Училиште нема, семејството […]

______________________________________________________________________________________________________

Грозоморен чин: Бунтовниците во Сирија натерале дете да му ја отсече главата на еден заробеник

Страшна снимка објавена на Јутјуб, на која е прикажано како сиријските бунтовници тераат дете да ја отсече главата на еден невооружен заробеник.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски Албанци војуваат заедно со сиријските бунтовници

Наман Демоли од Приштина кој минатата недела загина во борбите против силите на претседателот Башар Ал Асад не е единствениот Албанец кој учествувал во борбите во Сирија на страната на бунтовниците, пишува дневникот Коха диторе, пренесува порталот Тројка.рс.

______________________________________________________________________________________________________

Tурција возврати на нападот на Сирија

Истанбул- Турската војска отворила артилериски оган на цели на Сирија и на тој начин возвратила на гранитирањето на турскиот град Акчакале, во кој погинаа петмина луѓе. Ова беше потврдено од страна на турскиот премиер Реџеп Ердоган.

______________________________________________________________________________________________________

Сирискиот премиер им се придружи на бунтовниците

Преку соопштение кое е прочитано во негово име, поранешниот сириски премиер Риад Фарид Хиџаб, објави дека преминува на страната на бунтовниците.

______________________________________________________________________________________________________

ТВ Новинар од Сирија киднапиран и егзекутиран од Исламистите

Сирискиот телевизиски новинар, Мохамед ал Саед бил егзекутиран на 19 јули од страна на милитантските исламистички групи, соопштија од Британската база надлежна за човековите права во Сирија.

______________________________________________________________________________________________________

Кофи Анан даде оставка – не е веќе специјален преставник на ОН во Сирија

Кофи Анан кој беше медијатор во Сириската криза даде остава. Ова го потврдил и шефот на Обединетите нации Бан Ки Мун

______________________________________________________________________________________________________

Нови 100 загинати во нападите во Сирија!

Европската унија мора да се подготви за хуманитарна криза во Сирија соопшти кипарското претседателство со Унијата.

______________________________________________________________________________________________________

Сирија влезе во граѓанска војна

Сите приоди кон и во главниот град Дамаск се блоирани, сириската армија со тенкови влезе во центарот на градот каде се стационирани бунтовниците.

______________________________________________________________________________________________________

Сириските бунтовници користеле хрватски мобилни картици – Видео

на снимката јасно се гледаат мобилни картички од хрватскиот оператор Томато.

______________________________________________________________________________________________________

Викиликс почна со објавување на хакирани пораки од Сирија

Викиликс запоцна да ги објавува документите насловени како Syria Files. Повеќе од 2 милиони емаил пораки од сириски политицари, министри и компании во периодот од август 2006 до март 2012.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1