Викиликс почна со објавување на хакирани пораки од Сирија


Викиликс запоцна да ги објавува документите насловени како Syria Files. Повеќе од 2 милиони емаил пораки од сириски политицари, министри и компании во периодот од август 2006 до март 2012.

Податоците се добиени од преку 680 сириски домени меќу кои и веб сајтовите и емаил сандачињата на министри, претседатели, дипломатски преставништва, институции задолжени за финансии, транспорт и култура.

Во наредните 2 месеца викиликс тврди дека ќе објави вознемирувачки и фрапантни документи. Најавија дека ќе ги објавуваат на

WikiLeaks (global), Al Akhbar (Lebanon), Al Masry Al Youm (Egypt), ARD (Germany), Associated Press (US), L’Espresso (Italy), Owni (France) Publico.es (Spain).

Основачот на WikiLeaks Julian Assange изјавил ,, материјалите се зарамувачки за Сирија, но исто така и за противниците на сиријците. Се гледаат јасно интересите, игрите и конфликтот во оваа земја. Се надеваме дека со објавувањето ќе и помогнеме на земјата да застане на нозе и да знае кој е кој,,

Во конфликтот во Сирија загинаа меѓу 6000 и15000 луѓе само во последните 18 месеци.

Хакирани биле 680 веб страни, 678,752 различни емаил адреси и 1,082,447 различни приматели и испраќачи на пораките. Собрани се преку 2,434,899 пораки.  400,000 се на арапски, 68,000 пораки се на руски јазик.

Tags: , , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1