Кофи Анан даде оставка – не е веќе специјален преставник на ОН во Сирија


Кофи Анан кој беше медијатор во Сириската криза даде остава. Ова го потврдил и шефот на Обединетите нации Бан Ки Мун

” Г-гин Анан ме информираше мене и генералниот секретар на земјите од Арапската лига г-дин Набил Елараби, за неговите намери да не го обнови својот мандат кои истекува на 31 август 2012.

Анан беше специјален преставник на ОН во Арапските земји. Имаше план со 6 точки за мир во Сирија кои вклучуваше и престанок на огнот посебно на тешкото оружје, слободен проток на хуманитарна помош и слобода на медиумите.

Бан Ки Мун призна неодамна дека неговите методи не вродиле со плод, а и самиот Анан призна дека потфрлил. Му порача на својот наследник да проба нови пристапи во медијаторството за реавање на конфликтите во арапските земји, посебно во Сирија.

Сеуште не се знае кој ќе биде негов заменик.

Сирија е во цивилен конфликт повеќе од 17 месеци. Загинаа 15.000 луѓе, 200 000 раселени.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1