Tag Archives: ostavka

Се тресе Европската политика:  По Макрон падна и британскиот премиер – Сунак и официјално поднесе оставка

Британскиот премиер Риши Сунак во Бакингемската палата официјално поднесе оставка до кралот Чарлс, по поразот на неговата Конзервативна партија на вчерашните парламентарни избори. Британскиот премиер и лидер на конзервативците Риши Сунак го призна поразот на вчерашните парламентарни избори и му честиташе на победата на лидерот на лабуристите Кир Стармер. Сунак нагласи дека владата ќе се […]

______________________________________________________________________________________________________

Оставка за министерот од БиХ поради изјавата: „Штедeте, немојте да јадете“

Министерот на БиХ, Милорад Бахиљ Бајав, покажа дека нема добра смисла за хумор, по изјавата за поскапувањето на храната, енергенсите и водата.

______________________________________________________________________________________________________

ФФМ носи промени, Тошак си поднесе оставка

Поранешниот селектор Џон Тошак предвреме ја прекина соработката со новото раководство во ФФМ на чело со Илчо Ѓоргиоски.

______________________________________________________________________________________________________

Кофи Анан даде оставка – не е веќе специјален преставник на ОН во Сирија

Кофи Анан кој беше медијатор во Сириската криза даде остава. Ова го потврдил и шефот на Обединетите нации Бан Ки Мун

______________________________________________________________________________________________________

Харалампие конечно си отиде од ФФМ – Тренерот на Вардар нов претседател

Харалампие Хаџиристески си поднесе оставка и веќе не е претседател на ФФМ.

______________________________________________________________________________________________________

Директорот на CNN – Џим Волтон си даде оставка

Најголемиот пад на рејтингот на некогаш најмоќната и најгледана телевизија во Америка и светот, ЦНН, беше причина за заминување на Џим Волтон од директорското место на оваа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

Блан го напушти кормилото на „кралските петли“

  Лоран Блан го напушти кормилото на француската репрезентација, по две години работа со „кралскиоте петли“, а како главна причина за ваквата одлука е релативниот неуспех на ЕП.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1