Совети кои ќе ви помогнат полесно да забремените


Спротивно од несаканата бременост, многу луѓе патат од неможноста да останат бремени.

Доколку неможете да останете бремени во период од една година, посетете лекар.

Во меѓувреме, послушајте ги нашите кратки совети за да можете полесно да останете бремени и да си го подобрите здравјето.

Никогаш не водете љубов под притисок, за таа работа морате да бидете опуштени

Воздржете се од голем професионален стрес – тоа ја намалува плодноста

Секогаш имајте доволно долг сон – краткиот сон ја намалува плодноста

Избегнувајте лубриканти и интимни средства за хигиена – тие можат да ја уништат спермата

Избегнувајте алкохол, особено за време на плодните денови – алкохолот ја намалува плодноста

Внесувајте фолна киселина – таа е најпотребна во најраната бременост

Не конзумираје, или конзумирајте многу мало количество на кофеин

Избегнувајте пушење – пушењето е штетно за плодноста

Кажете му на партнерот да внесува повеќе витамини – витамините го подобруваат квалитетот на спермата

Тестирајте се! Некои полово преносливи болести не се манифестираат, а можат да предизвикаат неплоднос

Share Button
Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1