Светот е на работ од нуклеарна војна: Еве кого Ким прво ќе го нападне


Севернокорејскиот претседател Ким Јонг-ун, по активирањето на последната балистичка ракета што наводно би можела да погоди било кој дел од САД, рече дека неговата земја стана нуклеарна сила во полна смисла, а потоа повторно „заби прст во окото“ на Доналд Трамп и САД.
 
Американскиот советник за национална безбедност, Х. Р. Мекмастер, рече дека Северна Кореја е најголема закана за САД “, рече тој, додавајќи дека шансите за нуклеарна војна со таа земја се зголемуваат од ден на ден.
Се поставува прашањето дали Соединетите Држави можат да започнат офанзивен напад за да спречат Северна Кореја да лансира ракети? Ова е тешко изводливо, бидејќи Северна Кореја е планинска земја и ги крие нуклеарните капацитети низ целата територија. Овој потег би бил многу ризичен, бидејќи неуспехот би значел изложеност на луѓето од Јужна Кореја и Јапонија на опасност од ракетни и нуклеарни напади.
 
“Секој американски напад, па дури и ограничен, за Северна Кореја би значел само еден, вовед во поголем напад”. Ким нема да му биде дозволено да користи нуклеарно оружје во тој случај “, рече аналитичарот Џефри Левис. Тој додава дека Америка треба некако да ги сигнализираат Северна Кореја и Кина, што е нивниот главен сојузник дека нападот е ограничен и дека нема намера да употребуваат нуклеарно оружје.
Прашањето е дали промената во режимот на Северна Кореја ќе ја намали опасноста. Затоа што ако Ким Јонг-Ун беше отстранет од власт, тоа не значи дека чувствата кон Америка ќе се променат. Ким ја има целата политичка елита зад себе, и во тој случај тие ќе треба да отстранат многу од нив. Промената на режимот нема да одговора на  Кина, бидејќи во тој случај тие ќе ги враќаат бегалците назад во нивната земја.
Со цел да се уништи северната корејска артилерија и нејзините ракети и нуклеарната програма, потребна е инвазија на сите нивоа. Сепак, секој знак за директен напад – како што е засилување на американската војска, мобилизација на јужнокорејски и јапонски војници или евакуација на американски граѓани во регионот – може да предизвика Северна Кореја да спроведе превентивен напад. Кина и Русија, најверојатно, ќе бидат вклучени во овој конфликт.
“Всушност, војната е нешто што треба да се избегне, бидејќи анализите покажуваат дека оваа форма на конфликт е луда”, рече аналитичарот Џон Делори.
Севернокорејската војска најверојатно ќе го нападне Сеул, бидејќи најлесно е да се активира граничната артилерија. Тие ќе пукаат на јужнокорејски, американски и јапонски бази. Никој не знае дали Северна Кореја би можела да погоди американска нуклеарна ракета или дали Американците ќе можат да се одбранат.
Како што Јужна Кореја е втора светска економија, намалувањето на нивната економија ќе влијае на целиот свет. Но вредноста на златото и швајцарскиот франк ќе се зголеми.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1