Светски грабеж: Не се јавувајте на +88,+39,+390,+391…


Ве советуваме за секој случај веднаш да ги избришете овие броевите, па макар и случајно да ве бараат.

smsДоколку на својот телефон имате пропуштен повик кој почнува со +39, никако не го повикувајте! Голем број на жители ширум Европа веќе на своја кожа (на телефонската сметка) ја почуствуваа изматата.
Мобилните претплатници добиваат пропуштен повик.

Доколку станува збор за измама излегуваат следните броеви +88…,+39…,+390…, +391…, +392…,+393…, 394…

Се предупредува за секој случај веднаш да ги избришете броевите за случајно да не ве повикаат. Имено, доколку ги повикате еден од овие броеви, се воспоставува врска која не може да се прекине. Епилогот е сметка од неколку илјада евра која потоа можете да се најдете во ситуација да ја исплаќате со месеци или години.

МОБИЛНИТЕ ОПЕРАТОРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: НЕ ОДГОВАРАЈТЕ НА ПОВИЦИ ОД +88 ИЗМАМА Е

Австралискиот мобилен оператор „VIP mobile“,  на социјалните мрежи предупреди да не се одговара на повиците, ниту пак на пораките на пропуштените повици +88. Од компанијата посочуваат дека имале техничка потешкотија која наското треба да биде отстранета.
„Во мрежите на операторите се забележани случаи каде што корисниците добиваат пропуштени повици од странство со позивен број +88. Доколку корисникот возврати на овој пропуштен повик, најчесто добива вообичаен сигнал, или одговор на гласовната машина, но до воспоставување на врската и траењето на повикот, тарифата се мери по цена на меѓународна тарифа“, стои во соопштението.
Се наведува дека операторите не се во можност да ги блокираат ваквите повици, затоа што постојано стигнуваат нови броеви.

АКО ВИ КОЧИ ИНТЕРНЕТОТ МОЖЕ ДА ГО РАСКИНЕТЕ ДОГОВОРОТ БЕЗ ПЕНАЛИ – НОВ ПРАВИЛНИК НА АЕК
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1