Tag Archives: mladenov

Последниот ден на Никола Младенов

Утрото пред да загине Младенов телефонски разговарал со универзитетскиот професор Јове Кекеновски. Двајцата ги договарале деталите околу интервјуто што било направено со Кекеновски, а кое требало да се објави во петочниот број на неделникот „Фокус“, пишува Утрински весник.  Требале и да се сретнат во текот на денот, но поради обврски, ги одложиле плановите. Во текот […]

______________________________________________________________________________________________________

Наредено ново вештачење на местото каде загина Младенов – истражителите на терен

На клучката на Хиподром на местото каде минатата недела новинарот Никола Младенов во сообраќајна несреќа го загуби животот, се врши дополнителна истрага и вештачење од десеттина лица По наредба на истражниот судија, а заради дополнителни анализи денеска на терен излегоа вешти лица од сообраќајна струка. Сето ова со сообраќајното техничко вештачење, изјави Владимир Туфегчиќ, портпарол […]

______________________________________________________________________________________________________

Механичари од Мерцедес сакаат и тие да го прегледаат возилото на Младенов

Механичари од Германија (земјата каде се прозиведува Мерцедес) пројавиле интерес да го прегледаат мерцедесот на Никола Младенов за да утврдат какви удари претрпело возилото, објави Алфа. Механичарите на прозиводителот испитуваат техничка исправност на возилото.Тоа претходно ќе мора да го провери и домашен орган – како машински факултет или независни вештаци.Анализата со техничката исправност ќе се […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов кобната вечер над половина час се задржал во Велес?!

Минувајќи го автопатот Скопје – Велес – Скопје, заради реконструкција на патувањето на „мерцедесот“ пред да се случи сообраќајката кај Хиподром вечерта на 26 март, откривме дека е многу веројатно Младенов вториот пат да се задржал барем 35 минути во Велес или некаде кај Велешко Езеро. Дали имал средба со некого или, пак, бил сам, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се води независна истрага за Никола Младенов?

Не само МВР, сообраќајна анализа на возилото и на излетувањето на Никола Младенов ќе прави и независен вештак, експерт по сообраќај. Тој направил увид на местото на несреќата и има првични информации за настанот, пишува Алфа ТВ. Во МВР потврдуваат дека имаат наредба само за сообраќајно вештачење кое утре или задутре ќе го испратат кај […]

______________________________________________________________________________________________________

Докази за сообраќајката на Младенов оставени расфрлани на местото – ги нашле новинари

Како што веќе беше објавено, во саботата, новинарската екипа на „Нова Македонија“, била на местото на сообраќајната несреќа и пронашла четири фискални сметки од патарини, од кои се заклучува дека „мерцедесот“ на Младенов двапати едноподруго се движел од Скопје до Велес кобната вечер, при што, вториот круг траел 25 минути повеќе од првиот, и дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Истражниот судија предвреме заминал од местото на сообраќајката на Младенов

Истражниот судија што во средата бил задолжен да ја спроведува истрагата за сообраќајката во која животот го загуби новинарот и основач на „Фокус“, Никола Младенов, предвреме го напуштил местото на настанот и целата работа им ја препуштил на сообраќајните полицајци – објавува „Нова Македонија“ на утрешната насловна страница. Весникот се повикува на информации добиени од […]

______________________________________________________________________________________________________

Никола Младенов немал алкохол во крвта

Никола Младенов, сопственик на „Фокус“ и новинар, немал алкохол во крвта кога загинал во сообраќајна несреќа минатиот вторник , покажува првичниот наод на Судска медицина Претходно на Судска медицина беше утврдено дека Младенов починал од нагло кочење, по што при таканаречената состојба „забавување на телото“ и поради ударот во воланот, му пукнала главната аорта. Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов возел три ипол часа пред да загине – 2 пати ја минал патарината

Новинарот и сопственик на „Фокус“, Никола Младенов, кој трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи во вторникот вечер на 26 март, речиси три и пол часа минал возејќи се со својот „мерцедес“ на автопатот од Скопје до Велес и назад, делница што ја минал двапати од моментот кога излегол од дома, се […]

______________________________________________________________________________________________________

Божиновски: Младенов е убиен поради аферата „Телеком“

Зоран Божиновски објави статија во која тврди дека Младенов бил убиен поради аферата ,,Телеком,, Тој во својот текст вели – ,, Според сознанијата на мојата комплетна соработничка екипа од Македонија и Словенија, сопственикот на неделникот и дневниот весник „Фокус“, Никола Младенов, бил намамен со ургентен повик од пријател, вечерта кога загинал, на 27. март о. […]

______________________________________________________________________________________________________

Излегуваат детали за последните мигови на Младенов

“Нова Македонија” во утрешниот број на весникот објавува нови информации поврзани за сообраќајната несреќа во која загина новинарот Никола Младенов “Нова Македонија” пронајде белешки од патарината што фрлаат ново светло врз трагичната сообраќајка, е наднасловот на текстот во утрешниот број. Како Младенов ги минал последните часови? Што барал во Велес? дали се сретнал со некого […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов загинал во 23:30 – возел со 150км на час

Дваесет и три часот и триесет минути, тогаш според полициските иследници се случила кобната несреќа во која загина сопственикот на Фокус Никола Младенов, дознава Плусинфо од полициски извори. Истрагата се уште трае треба да се испита целосно возилото но според изворите на Плус инфо откриена е брзината со која се движело возилото, а вештите лица […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриена причината за смртта на Младенов – Дали имало и друго возило во сообраќајката

Според првичните информации до кои дојде телевизија Алфа, Никола Младенов починал од силниот удар со градите во воланот при што настанало внатрешно крварење Извори за Алфа потврдуваат дека Никола Младенов починал поради силен удар со градите во воланот, при што дошло до внатрешко крварење. Истражителите, според информации на Алфа, ќе проверуваат дали технички попуштило возилото, […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Извлечено возилото на Младенов – погребот утре

Околу 20 часот заврши увидот на возилото во кое загина новинарот и сопственик на Фокус Никола Младенов и возилото беше извлечено од еднекот. Посмртните останки на новинарот и сопственик на „Фокус”, Никола Младенов, кој загина во сообраќајна несреќа, ќе бидат изложени утре во 13.30 часот во капелата во Бутел. Погребот ќе биде во 14.30 часот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Извлечено телото на Младенов – Видео

Телото на новинарот и сопственик на Фокус е извлечено и однесено со амбулантно возило, откако беше извршена негова идентификација. Во моментов се извлекува возилото, а сеуште има забрана за приближување на новинарските екипи. Видео – Бриф

______________________________________________________________________________________________________

Младенов испорача неколку услови до Поповски за поддршка на земјава од Софија

Во писмо до својот македонски колега Никола Попоски, шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов му наброи тре услови кмои Скопје ќе треба да ги исполни доколку сака да ја добие поддршката од Софија за евроатланските интеграции.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1