Tag Archives: afrika

Олимпијци од Јужна Африка ќе добијат подарок – по една крава за сите што освоиле злато

Шест олимпијци од Јужна Африка што освоија златен медал на игрите во Лондон, ќе добијат по една крава како награда, објави африканскиот дневник “Билд”.  Според весникот, вредноста на кравите се проценува на околу 700 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Како преживуваат албино луѓето во Африка? – Видео

Да си роден како албино, човек со пореметени пигменти на кожата, значи дека имате проблем со сонцето. Но, да се биде албино во Африка е уште потешко – поради многуте предрасуди. Еден германски лекар одлучи да им помогне на овие африкански “белци”, пишува Дојче Веле.

______________________________________________________________________________________________________

Спортисти од Африка дошле на Олимпијада и ги снемало – емигрирале

Седумина камерунски спортисти кои дошле на Олимписките игри во Лондон, исчезнале и се верува дека преминале во европските земји.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено подземно море во Африка, населението може да се снабди со вода во наредните 4 века

Научниците дојдоа до неверојатно откритие во Африка. Според нив откриеното подземно море во Намибија, може на населението да ми обезбеди вода за пиење во следните четири века.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Забрането е пушење во просторијата, освен ако не сте Мајмун!

Нервозен си, депресивен ? Запали си едно цигарче и се ќе биде О.К., глупост невидена, но со децении функционира, прво кај луѓето, а сега и мајмуните решиле да „арчат тутун“. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1