Tag Archives: dubrovnik

Кај Дубровник уловена една од најотровните риби на светот (Фото)

И покрај тоа што е отровна, оваа риба е вистински специјалитет во Јапонија, но, куварите мораат посебно да се едуцираат како истата да ја подготват.

______________________________________________________________________________________________________

Дубровник сака да се отцепи и да биде град држава

Дубровник му се заканува на Загреб со отцепување? Се повеќе и повеќе жители на оваа хрватска мека на туризмот се незадоволни од централната власт, размислуваат за создавање на посебен ентитет, или обновување на Дубровничката република, пишува “Слободен Далмација”.

______________________________________________________________________________________________________

Келнери вратиле паричник со 6.000 евра во Дубровник

Двајца вработени во едно кафуле во Дубровник пронашле паричник во кои имало 6.000 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Во Будва лежалка 50 евра, Дубровник 100 евра за до тврдината, Охрид 100 ден паркинг

Да си турист не е лесно – посебно не кога оние што живеат крај вода едвај чекаат да им дојдете за да во ошурат буквално.

______________________________________________________________________________________________________

Шест градови во кои вреди да се изгубиш

Англиската веб – страна за патувања Trip Advisor, направи селекција на 6 светски градови во кои што вреди да се изгубиш, како би ги запознале и почуствувале подобро.

______________________________________________________________________________________________________

Екслузивна снимка – Тадиќ се ракувал со Тачи во Дубровник

Претседателот на ДС и екс претседател на Србија Борис Тадиќ се сретнал утрово со премиерот на Косово Хашим Тачи. Хрватски вечерни лист објави екслузивна видео снимка од сребата на која Тадиќ се ракува со Тачи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1