Tag Archives: ime

Името се решава на 8 и 9 април во Њујорк? – Нимиц закажа нова средба

Ден по изборите,на 8 и 9 април ќе се случи нова средба на преговарачите Јолевски и Василакис, кои треба да дојдат до конкретна завршница на долгогодишниот спор за името. Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името ги поканил преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамнтиос Ваилкис на преговори во Њујорк […]

______________________________________________________________________________________________________

DJ-от Дејвид Моралес им одржа лекција на Грците – Настапував во Македонија !!!!!!!!

На својата фејсбук страница познатиот светски DJ поставил фотографија од настапот во Битола од пред некој ден и убаво и напишал дека настапил во Битола, Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Како Подмочани го добило името – ЛЕГЕНДИ ШТО СЕ СЛУШААТ СО ПОДЗИНАТА УСТА

Многу легенди се шират за местата со специфични имиња. Една од најинтересните легенди е за раѓањето на името на преспанското село Подмочани.

______________________________________________________________________________________________________

Македонската дијаспора бара итен прекин на разговорите за името

  Македонското движење за човекови права со седиште во Торонто, Канада бара од Владата итно да прекине со преговорите околу името на Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Папуљас: Грција бара целосна смена на името на државата, народот и јазикот

  Макеоднија треба да престане со идеологијата на Македонизмот, ако не вратите на НАТО и Европа ќе останат затворени, изјавил грчкиот Претседател Каролос Папуљас, кој во изјава која ја пренесуваат грчките медиуми потврдил дека Грција бара од Македонија промена на името на државата, народот и јазикот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1