Папуљас: Грција бара целосна смена на името на државата, народот и јазикот


 

Макеоднија треба да престане со идеологијата на Македонизмот, ако не вратите на НАТО и Европа ќе останат затворени, изјавил грчкиот Претседател Каролос Папуљас, кој во изјава која ја пренесуваат грчките медиуми потврдил дека Грција бара од Македонија промена на името на државата, народот и јазикот.

,, Нашата позиција за поранешната Југословенска Република Македонија останува конструктивна и стабилна. Монополизирање на терминот Македонија и неговите деривати за името на државата, народот и јазикот не ја рефлектира реалноста во регионот, изјавил Папуљас, изјавил Папуљас

Според Папуљас Македонија била свесна и самостојно прифатила обврската да преговара и тоа согласно резолуцијата на Советот за безбедност, се преговара за име не само за меѓународна употреба туку за име и на државата внатре.

Tags: , , , , , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1