Tag Archives: grcija

Mакедонскиот јазик да стане официјален – побарааа Македонците во Грција

Во сите образовни институции (основни училишта и гимназии) во општината Мелити (Овчарани) да се учи на македонски јазик. Сите топографски имиња на територијата на општината да бидат двојазични и сите официјални ознаки на јавните објекти да имаат написи на грчки и на македонски јазик. Ова се двете главни барања на градоначалникот на општината Овчарани во […]

______________________________________________________________________________________________________

Грчкото МНР: Инцидент нема, случајот е морбидна фантазија – Сиљан уште тврди дека настанот е вистина

Министерството за надворешни работи на Грција ги отфрла информациите дека во Солун се случил инцидент во кој починал македонскиот студент Александар Самарџиев, јавува дописникот на МТВ и Нет Прес.

______________________________________________________________________________________________________

Болницата Папаниколау не дава информации за пациенти – Владата чека официјална потврда за смртта на Александар Самарџиев

MKnews.MK од вчера е во обид да добие официјална потврда за информацијата. Во амбасадата во Атина на фиксниот телефон никој не се јавува, а мобилниот телефон од нашиот конзул до кој дојдовме е недостапен засега.

______________________________________________________________________________________________________

Нема официјална потврда за убиството на Александар – дали некоj манипулира со смрт на младо момче?

Информации за наводно убиство сеуште немаат ниту во македонската амбасада во Атина.

______________________________________________________________________________________________________

Тодор Петров: Убиството на Самарџиев за Македонците е провокација за војна со Грција (Видео)

  Претседателот на Светскиот Македонски конгрес Тодор Петров во вестите на МТВ ја повика Грција да ги заштити Македонците кои живеат на нејзина територија по убиството на Александар Самараџиев од страна на грчките неофашисти, припадници на Златна Зора. 

______________________________________________________________________________________________________

Границата со Грција отворена – цариниците го прекинаа штрајкот

  Заврши штрајкот на грчките цариници. Граничните премини работат нормално, без застои.

______________________________________________________________________________________________________

Кон Грција на секој 2 часа преку Богородица – еве како се одвива сообраќајот на премините

Во врска со најавениот штрајк на грчките царинци, денес (27.09.) на ГП Богородица, ГП Стар Дојран и ГП Меџитлија соообраќајот  ќе се одвива по следниот распоред:

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Грција гори – штрајкот излезе од контрола

Насилство во центарот на Атина – Генералниот штрајк поради новите мерки за штедење ексалираше. 50 000 луѓе беснееа на улиците на Атина, а полицијата за да ги растера употреби солзавец. Само во Атина се распоредени 5.000 полицајци.

______________________________________________________________________________________________________

Затворени границите на Грција од утре до Сабота

 Грција ги затвара граничните премини – царината стапува во неколкудневен штрајк.

______________________________________________________________________________________________________

Во Грција денес се е застанато – генерален штрајк

Денеска генерален штрајк во Грција ќе ја парализира земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Македонци победници на грчки мотокрос – ги земаа пехарите и за 1 и 2 место

Христијан Илиоски и Гоце Томовски, македонските мото – крос натпреварувачи победија на Отворениот грчки шампионат во мотокрос кој вчера се одржа на патеката „Птолемаида“ во Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Грција ја маваат громови – 35.000 за 2 дена

  За само два дена – викендов петок и сабота во Грција се регистрирани над 35.000 громови, објави „Етнос“. Грција е зафатена од студен бран, кој предизвика невреме и обилни врнежи. А викендов и громовите го треселе грчкото тло.

______________________________________________________________________________________________________

Грција бара оштета од Германија за злосторствата што им ги направил Хитлер

Грција се закани дека ќе бара милијарди фунти оштета од Германија за воените злосторства за време на Втората светска војна.

______________________________________________________________________________________________________

Одете во Грција за евтини луксузни коли – Грција не знае што да прави со илјадници запленети луксузни возила!

  Додека Грција бара помош за спас од должничката криза, илјадници запленети луксузни возила скапуваат на паркинзите и складовите низ целата земја.

______________________________________________________________________________________________________

Грција им забрани на министрите да вработуваат роднини

Членот на конзервативната партија, Вирон Полидорас, минатиот месец, искористувајќи го тоа што само еден ден бил поставен за претседател на привремениот парламент ја вработил својата ќерка и тоа со постојано вработување.

______________________________________________________________________________________________________

Голем дел од заразените со Западен Нил се во кома

Поголем дел од пациентите хоспитализирани на инфективната клиника во Белград се во кома и се приклучени на апарати, изјавила др Олга Дуловиќ заменик директор на клиниката за инфектологија.

______________________________________________________________________________________________________

Срби кои биле во Грција заразени од грозницата „Западен Нил“ – во карантин се

Грозницата „Западен Нил“ која ја пренесуваат азиски тигрести комарци стигна во Србија. Според „24сата“ во Панчево и во уште неколку градови во карантин се 17 луѓе, петмина се заболени, а 12 се набљудуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Професор педофил поставил скриена камера во училницата и ги снимал своите ученици

Професор во средно училиште во грчкиот град Пијерија, кој е уапсен пред две години поради детска порнографија, поставил скриени камери во училниците  и тајно ги снимал децата, утврдила полицијата во лабораториските анализи  на компјутерските фајлови, кои биле пронајдени кај уапсениот професор.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1