Македонската дијаспора бара итен прекин на разговорите за името


 

Македонското движење за човекови права со седиште во Торонто, Канада бара од Владата итно да прекине со преговорите околу името на Македонија.

По изјавата на грчкиот претседател дека јасно е дека Грција бара комплетна промена на името на дрзавата, јазикот, идентитетот, МДЧП во писмото кое го исратиле велат Европската Унија ја допушта расистичката и ксенофобичната политика на Грција кон Македонија и исто времено ја помагаат земјата да излезе од економската криза откако таа, како што се наведува, очигледно лажела за економската ситуација, пренесува Макфакс.

„Со преговарањето за сопственото име, Македонија му кажува на светот дека има волја да го промени. Наједноставно и единствено решение е дека Македонија треба веднаш да ги прекине преговорите за името, што и никогаш не требаше да ги започне”, вели вели Бил Николов, претседател на МДЧП.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1