Tag Archives: iran

Русинките што работат во Иран добиваат пари за да носат фереџе

Властите во Иран им плаќаат паричен надомест на Русинките кои работат како техничари во единствената нуклеарна централа во земјата да носат фереџе и традиционална исламска носија, изјавил еден ирански пратеник за новинската агенција ИСНА.

______________________________________________________________________________________________________

Старт на 3 светска војна ако Израел го нападне Иран – се заканува Техеран

Техеран соопшти дека секој напад на земјата од страна на Израел ќе го толкуваат дека е со благослов и одобрение од САД и тогаш тие ќе одговорат со иста мера на американските бази во Бахреин, Катар и Авганистан.

______________________________________________________________________________________________________

Ова не сте го знаеле за животот во Иран! – Видео

Со оглед на тоа што западните медиуми го опишуваат Иран како држава во која нема индивидуална слобода, оние кои не знаат многу за оваа земја навистина може да се изненадат од забраните.

______________________________________________________________________________________________________

Москва против примената на законодството на САД на целиот свет

Намерата на Вашингрон да ги заплени имотите и да ги замрзне сите сметки на компаниите кои што сакаат да соработуваат со Иран, предизвика револт кај високите функционери во руското Министерство за надворешни работи.

______________________________________________________________________________________________________

Најмалку 40 лица загинаа, 400 се повредени во силен земјотрес во Иран

Два силни земјотреси го погодина северозападот на Иран. Големи оштетувања, најмалку 40 загинати и над 400 повредени, изајви шефот на иранската служба за вонредни ситуации Голамрез Масуми.

______________________________________________________________________________________________________

Кои сте вие ебе*и американци да ни кажувате со кого да работиме – одговор на британска банка на обвинувања за перење пари

Банката “Стандард Чартерд” за десет години испрала 250 милијарди долара за ирански клиенти, тврдат американски финансиски регулатори.

______________________________________________________________________________________________________

Исус никогаш не бил распнат – Му се заканува ли крај на христијанството?

Иранските новинари тврдат дека христијанството ќе „колабира“ бидејќи неодамна бил ископан религиски текст напишан на животинска кожа и кој датира од петиот век.

______________________________________________________________________________________________________

Иран обвини дека САД напаѓа со оружјето на Никола Тесла

Техеран ги обвини САД дека водат војна во сенка против Иран. Спорерд нив тие го користат оружјето на Никола Тесла со кое ги предизвикуваат најголемите суши во последниве 40 години.

______________________________________________________________________________________________________

Иран се закани – ќе го збрише Израел од лицето на земјата

Ова е една од најострите закани на Иран, и тоа токму на денот кога Европската унија стартуваше со ембарго на иранската нафта како и други мерки со кој на Иран ќе му се отежни тргувањето.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1