Tag Archives: makedonski

Најдени монети со ликот на Александар Македонски (Видео/Фото)

На археолошки локалитет во близина на Црното Море, бугарски арехолози пронајдоа керамички сад полн со сребрени монети на кои е ликот на Александар Македонски.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски војници во Авганистан останале живи благодарение на Хрвати – нашинци од таму велат ,,напумпано,, инфо

Извлечени биле 38 балкански војници од Македонија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина, од воена база во Кабул со интервенција на хрватските пилоти, пренесува Јутарњи лист.  Сепак нашинци во Авганистан велат дека информацијата е ,,напумпана,, и воопшто не станувало збор за спасување туку за обичен транспорт. Ви ги пренесуваме двете информации.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските стрипаџии го освојуваат Балканот

Од вкупно петнаесет официјални гости дури четворица беа од Македонија што нашите автори ги прави побројни и од оние косовските.

______________________________________________________________________________________________________

Во делови од Скопје исчезнаа македонските знамињата поставени за Денот на независноста

Непознат сторител вчера, на Денот на независноста на Република Македонија ги отстранил македонските знамиња од улицата „Александар Урдаревски“.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Македонците во Авганистан го снимале вчерашниот напад

На youtube денеска осамна снимка со наслов ,,Македонските војници нападнати во базата на САД во Авганистан,,

______________________________________________________________________________________________________

Бомбаш самоубиец ја нападнал базата каде се македонските војници во Авганистан – нема повредени

  Бобмаш самоубиец се обидел да го нападне седиштето на НАТО базата во Кабул каде се стационирани и македонските војници. Нападот бил претпладнево, информираат од Министерството за одбрана, пренесува курир

______________________________________________________________________________________________________

Попоски: Ако нема ,,МАКЕДОНСКИ,, во извештајот на ЕК, Македонија нема да го прифати

Македонија нема да го прифати извештајот на Европската комисија за напредок на земјата ако во него ја нема придавката „македонски“, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски.

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите и Србите зборуваат ист јазик МАКЕДОНСКИ

Лингвистите од институтот Фрањо Арапович го завршија долгогодишното истражување за јазиците на Јужните Словени. А нивните откритија го демантираат дури и Мирослав Крлежа, објави порталот news-bar.hr 🙂 🙂

______________________________________________________________________________________________________

Амиши во Америка зборуваат македонски

  Македонски иселеници кои живеат во Kентаки, Америка имале несекојдневно пријатно изненадување кога посетиле село со Амиши во близина на Бовлинг Грин.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1