Tag Archives: независност

Косово без надгледувачи

Остана уште една поддршка на цивилната мисија Еулекс и неколку војници на Кфор на Косово.

______________________________________________________________________________________________________

Многу звучни имиња – преубави песни – некои завиваа, други одлични – концертот за прослава на независноста на Македонија

Над 60 илјади граѓани ја исполнија арената Филип 2 и беа дел од концертот по повод прославата на независноста на Македонија. Концертот насловен „Македонското срце чука во 7/8“, во организација на браќата Тавитјан, донесе многу звучни балкански имиња кои пееа на македонски јазик.

______________________________________________________________________________________________________

Среќен роденден Македонијо

  На 8 септевмври 1991 година, граѓаните на оваа земја кажаа Да, за самостоја и независна Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Google ја слави независноста на Македонија (Фото)

Доколку пристапите на Гугл од Република Македонија на насловната страна има фотографија со мотиви од нашата земја.

______________________________________________________________________________________________________

Спектакуларна сценографија и 21 пејач – Арена Филип 2 прослава на независноста

Утревечер во националната арена “Филип втори” со почеток во 21 часот со спектакуларен концерт ќе биде одбележана 21 година од независноста на Република Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Земјата изумител на челичното тавче слави 50 год независност од Британските колонизатори

Карибиските острови Тринидад и Тобаго (ТТ) и Јамајка заедно со африканската земја Уганда заедно се осамостоија од Велика Британија во 1962 година и оваа година, овие земји слават свои Златен јубилеј  – 50 години од независноста.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1