Tag Archives: olivera

Златната Оливера ќе добие 30.000 евра од Владата

Параолимпијката Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал за Македонија и постигна светски рекорд ќе добие 30.000 евра од Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Златната Оливера се врати во Македонија како херој

Оливера Наковска Бикова која освои златен медал на Параолимпијадата во Лондон пристигна во Македонија. Пречекана како вистински херој од голем број граѓани на аеродромот “Александар Велики“ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Е вака е ред!!!!! – Доживотна спортска пензија за Оливера

Агенцијата за млади и спорт и додели доживотна спортска пензија на Оливера Наковска Бикова, а се очекува наскоро и Владата да и додели еднократна награда. Еднократна награда од 100 000 денари и доделија и од Винер осигурување.

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Оливера Вие сте хероина на нашата земја

,,Вие, Оливера, се запишавте не само на светлите страници на нашиот спорт, туку и на страниците каде се бележат личностите кои постигнале најголеми достигнувања на светско ниво, и треба да уживате во Вашиот успех,,

______________________________________________________________________________________________________

Оливера заслужува државен пречек – петиција

Го освои златото, постигна светски рекорд. Оливера Наковска Бикова не направи сите горди!!!! „Возбудата не може да се сокрие. Секако пресреќна сум, за себе и за Македонија. По првите одлични серии потоа успеав да останам концентрирана до крај што неизбежно ме однесе до златниот медал“ – вели Оливера, пренесува спортски вести.

______________________________________________________________________________________________________

БРАВО – Злато и светски рекорд за Македонската стрелачка Оливера

  Светски рекорд во стрелање со воздушен пиштол на Македонската стрелачка Оливера Наковска Бикова, поставен денеска на Параолимписките игри во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Од затвор во Грција избега припадничка на Пинк Пантер бандата

Поранешната кошаркарка и припадничка на Пинк Пантер бандата Оливера Васиќ Ќирковиќ избега од затвор во Грција, јавуваат медиумите во Србија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1