Tag Archives: palestina

Израел ја стави Газа под целосна опсада – нема да има струја, гориво и храна

Израелскиот министер за одбрана нареди „целосна опсада“ на Газа, велејќи дека властите ќе ја прекинат електричната енергија и ќе го блокираат влезот на храна и гориво. Министерот за одбрана Јоав Галант изјави дека наредил „целосна опсада“ на Појасот Газа, додека Израел се бори против терористичката група Хамас. „Наредив целосна опсада на Појасот Газа. Нема да […]

______________________________________________________________________________________________________

Израел и Хамас договорија примирје!

Израел прифати примирје во појасот Газа, но нема да ја тргне блокадата кон оваа палестинска територија, соопштуваат израелски извори за странските агенции.

______________________________________________________________________________________________________

За да не купуваат бензин од Израел палестинците дизајнираа соларен автомобил

За да стават крај на нивната зависност од Израел, палестинците кои живеат на Западниот брег пронајдоа автомобил кој работи на соларна енергија.

______________________________________________________________________________________________________

Затвореник прошверцувал сперма – и ја пратил на жена му за вештачко оплодување, синот се фатил од прва

Амар Зибен отслужува доживотна казна во затвор во Израел. Успеал да прошверцува сперма до неговата сопруга во Палестина која денеска родила син, а парот не се има видено 15 години.

______________________________________________________________________________________________________

Палестина протестира! Стоп за малтретирање на жените

Жените од Палестина излегоа на протест под мотото „Стоп за насилство над жените“, барајќи подобра заштита за малтретираните жени, откако маж си ја уби сопругата на сред пазар, оти му побарала развод.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1