Tag Archives: solarna

Фото галерија: Погледнете како изгледаше утрово небото на Канада како последица на соларна бура

Утрото на 03.09.2012 година пред изгревањето на сонцето жител на Алберта, Канада, решил да го овековечи природниот феномен кој настанува како последица на големата соларна бура која ја зафати нашата планета.

______________________________________________________________________________________________________

Соларната бура почувствувана на Земјата!

Короналната соларна бура од 31 август денеска го 12 часот и 15 минути ја зафати нашата планета. Ненадеен импулс измерен на 28nT бил детектиран на магнетометарот во близина на Болдер, Колорадо. Мала гео магнетна бура моментално е во процес врз планетата Земја. Бурата во моментов е во прогрес. Предупредување: Гео магнетен К – индекс 5. […]

______________________________________________________________________________________________________

За да не купуваат бензин од Израел палестинците дизајнираа соларен автомобил

За да стават крај на нивната зависност од Израел, палестинците кои живеат на Западниот брег пронајдоа автомобил кој работи на соларна енергија.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сончева бура X – класа ќе ја погоди земјата денеска

Сончева бура од Х-класа(Икс-класа) која е создадена од ерупција на Сонцето пред два дена се очекува да ја погоди планетата Земја во текот на 8 јули – денес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1