Tag Archives: spomenik

Фото: Вака ќе изгледа споменикот на Мајка Тереза на плоштад

Порталот Либертас објави фотографии од макетата за изгледот на споменикот на Мајка Тереза кој ќе се гради на плоштадот Македонија. Споменикот на Мајка Тереза кој ќе се издигне неколку чекори од „Воинот на коњ“ ќе биде висок 32 метри, а ќе почне да се гради по завршувањето на хотелот „Мериот“. Инвестицијата е донација на индискиот […]

______________________________________________________________________________________________________

OВПМБ се заканува: Дачиќ, спремни сме повторно да земеме оружје и да ги браниме спомениците (Фото)

Поранешните припадници на расформираната ОВПМБ му се заканиле на премиерот Дачиќ со вооружен судир доколку Владата на Србија реши да го сруши споменикот во Прешево.

______________________________________________________________________________________________________

Врие ли врие – Бесими му ги одзел овластувањата на државниот секретар од ВМРО-ДПМНЕ

Ми­нис­те­рот за одбрана Фатмир Бесими неделава му ги одзел надлежностите на др­жав­ни­от секретар Петар Есмеров кој е од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, во делот на водење дисциплинска постапка про­тив вработените на ова министерство, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Груевски јавно го искара Бесими – потегот во Слупчане беше твоја приватна екскурзија

,,Тој ниту побарал ниту ќе добиеше согласност за тоа од Владата за тоа да биде некакво владино чествување или негово испраќање на тоа место. Уште полошо е тоа што отиде со униформирани лица и на тој начин ги повреди чувствата на Македонците.,, изјави Груевски

______________________________________________________________________________________________________

Бесими: Не се извинив – изразив жалење, повторно би положил цвеќе (Видео)

По објавата на некои медиуми дека при обраќањето Бесими го употребил зборот – се извинувам,, остра реакција од Министерството за Одбрана на чие чело е Бесими.

______________________________________________________________________________________________________

Бесими жали што повредил чувства со положување цвеќе на споменикот на ОНА

По средбата со американскиот заменик помошник државен секретар Филип Рикер , Бесими изрази жалење доколку некој се почуствувал навреден од чинот на полагање цвеќе на споменикот на ОНА во Слупчане.

______________________________________________________________________________________________________

Официрите на АРМ со амин од Министерот, но без знаење на Генералштабот се поклониле пред споменикот на ОНА

„Положувањето на венец од страна на министерот за одбрана и припадници на АРМ на споменик на припадниците на ОНА претставува придонес кон процесот на помирување кој е неопходен за Република Македонија и нејзините граѓани”, велат од Министерство за одбрана.

______________________________________________________________________________________________________

Струмица ќе гради споменик за загинатите во пожарот

Четворицата струмички херои што го загубија животот гаснејќи го пожарот во Струмица, ќе добијат споменик.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1