Tag Archives: srce

Знаци на стареење и болести на срцето

Данско истражување покажало дека видливите знаци на стареење не се само прашање на години, туку тие може да покажуваат и на можно срцево заболување.

______________________________________________________________________________________________________

Појадок од СРЦЕ – идеи за совршено ДОБРО УТРО!

Појадокот велат е најважен оброк во денот – ако е така зошто да не е направен со љубов и од срце. еве неколку идеи како од обичните состојки на еден појадок да направите нешто навистина прекрасно што сигурно ќе ја измами насмевката на вашиот партнер или на децата. ИДЕЈА 1 – срце од виршла и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пет месеци живее без срце

Јакуб Халик е единствен човек на планетата Земја кој 5 месеци живее без срце. 

______________________________________________________________________________________________________

Аларманто: Откриено дека има отров во пастата за заби – Триклосан

Триклосан, супстанца која се наоѓа во пастата за заби и други средства за орална хигиена, сапуни, кармини и сл предизвикуваат оштетување на срцето.

______________________________________________________________________________________________________

Ова момче се чува за првата брачна ноќ со вистинската

19 годишниот Брус Диксон на ланче околу вратот носи привезок во облик на клуч кој е дел од привезок срце – кое пак го носи неговиот татко.

______________________________________________________________________________________________________

Заштитете се себе си и срцето од пеколните темератури

Доколку забележите појава на грчеви во мускулите, гадење и повраќање, главоболка, вртоглавица, раздразливост, телесна температура над 40 степени, тогаш вие сте изложени на ризик од настанување на кардиоваскуларни проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

Во 1900 косел грип, денес – срцето!

Болести на срцето, рак и некои хронични заболувања се најчестите причини за смрт на луѓето денес, покажуваат податоците презентирани во 200-тото издание на New England Journal of Medicine. Журналот прави интересна споредба за тоа од што се умирало во 1900 година, а од што денеска, повеќе од 100 години подоцна. На почетокот на 20-тиот век […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1